Jazda w deszczu - Co zrobić, skoro kask nie ma wycieraczki?

16. 11. 13
posted by: Sebastian
Odsłony: 14800

 

   Problem znany chyba każdemu motocykliście - co zrobić z tymi parszywymi kropelkami wody na szybce kasku, które z uporem maniaka rozpraszają światła reflektorów i psują całą frajdę z jazdy? W ciągu dnia nie jest to jeszcze zbyt męczące, wystarczy przetrzeć szybę palcem, założyć 160 na budziku i od czasu do czasu popatrzeć na boki, by kropelki sobie spłyneły. Co jednak, jeśli nie chcemy tak szybko jechać, w dodatku jedziemy nocą a reflektory kierowców z naprzeciwka męczą nas niemiłosiernie? Problem rośnie jeszcze bardziej, gdy mamy już sfatygowany życiem wizjer, kiedy to rysy dają kolejne punkty zaczepienia kroplą wody. Jest jednak ratunek.

   Na tapetę dziś idą dwa produkty: Jeden to "Niewidzialna wycieraczka" firmy Autoland, drugi to spray Ipone Clean R Polish, który przypadkowo zaintrygował mnie ikonką kasku na etykietce, informujacą o jego kolejnym zastosowaniu. Co prawda nie ma na nim nigdzie informacji, że działa jak niewidzialna wycieraczka, ale i tak spróbujemy.

 

   Żeby porównać oba środki, zrobiłem mały test: Dwa kaski z podobnie zużytymi wizjerami zostały wyczyszczone po kontrolnym zroszeniu wodą i pokryte wspomnianymi specyfikami. Na pierwszy ogień idzie Niewidzialna Wycieraczka.

Najpierw kontrolne zroszenie czystą wodą:

Test Niewidzialnej Wycieraczki na kasku

 

 Po dokładnym umyciu i odtłuszczeniu wizjera psikamy Niewidzialną Wycieraczką. Jak głosi instrukcja na odwrocie buteleczki, dwie warstwy dają lepszy efekt-a więc nakładamy dwie. Dobrze wpolerowujemy i gotowe. Szkoda tylko, że trochę śmierdzi (ale tylko podczas nakładania, nie musicie się bać o późniejsze zapachy w kasku). Szybka wygląda właściwie normalnie, jest może delikatnie bardziej błyszcząca.

Test Niewidzialnej Wycieraczki na kasku

 

   Czas na kolejne zroszenie wodą i kontrolę efektów. Producent podaje, że działa od ok. 65 km/h. Na postoju początkowo nie ma rewelacji, ale widać, że woda zbiera się w większe krople i faktycznie łatwiej spływa gdy skierujemy nadmuch na szybę kasku.

 

 

 

   I po skierowaniu nadmuchu:

 

Test Atoland Niewidzialna Wycieraczka Kask

   Teraz kolej na Ipone. Tutaj nie spodziewałem się zbyt wiele. Bałem się, że szybka będzie tłusta i efekt końcowy słaby. Duże zaskoczenie-szybka juz po aplikacji i wypolerowaniu jest wyraźnie bardziej błyszcząca, ma mniej tych najdrobniejszych zadrapań.

Test Ipone Czyszczenie Kasku / Jazda w deszczu

 

   Po zroszeniu kropelki całkiem ładnie się formują i bardzo szybko zaczynają spływać pod wpływem grawitacji:

 

Test Ipone Czyszczenie Kasku / Jazda w deszczu

 

   Po chwili sytuacja wygląda już tak:

Test Ipone Czyszczenie Kasku / Jazda w deszczu

    A po skierowaniu nadmuchu tak (Zdjęcia tego nie ukazują, ale w rzeczywistości krople dużo sprawniej spływają niż w przypadku Autolandu):

Test Ipone Czyszczenie Kasku / Jazda w deszczu

 

Na koniec porównanie obu środków w akcji, po lewej Ipone Clean R Polish po prawej Niewidzialna Wycieraczka Autoland.

Test porównawczy niewidzialnych wycieraczek

   Podsumowując: Ipone okazał się niespodziewanie bardzo ciekawą alternatywą dla dedykowanych środków do tego celu, dodatkowo jest takim motocyklowym WD40 wśród środków do czyszczenia. Szybka po aplikacji odzyskała więcej blasku i sama aplikacja jest przyjemniejsza-bo nie śmierdzi. Oba środki działają, jednak moim zdaniem Ipone wygrywa w tym zestawieniu tak w teście przedstawionym powyżej jak i na trasie. Kolejnym argumentem za Ipone jest gwarantowane bezpieczeństwo dla wizjera, w przypadku Niewidzialnej Wycieraczki mamy doczynienia z produktem samochodowym i nie ma nigdzie informacji na temat używania go na szybie kasku. Z internetów wynika jedak, że nie zniszczy wizjera-mój też nie ucierpiał jak narazie. Aha-jeszcze jedna zaleta wyszła w trakcie testu: dużo łatwiej zmyć całe latające towarzystwo kończące żywot na tym kawałku poliwęglanu ;)

Werdykt?  Jeżeli szukacie środka do czyszczenia szyby w kasku i tak zwanej niewidzialnej wycieraczki Ipone Clean R polish wydaje się być całkiem dobrym rozwiązaniem. Przy okazji będziecie mieć błyszczący motocykl...

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save


Powered by JS Network Solutions